Fizjoterapia stomatologiczna w Fizjoestetica w Pruszkowie

Czym jest rehabilitacja stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna to dziedzina, która koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu zaburzeniom funkcjonalnym układu stomatologicznego. Składa się on z: jamy ustnej, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni twarzy i szyi. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla: mowy, połykania, żucia, a także oddychania.

Zwykle fizjoterapia stomatologiczna składa się z różnych technik i metod, które pomagają w łagodzeniu objawów oraz w przywracaniu pełnej użyteczności układu stomatologicznego — bez bólu czy dyskomfortu.

Dzięki szerokim możliwościom przeprowadzenia terapii szczękowej można pomóc pacjentom borykającym się z różnymi problemami w tym obszarze. Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego?

Wskazania do skorzystania z fizjoterapii szczękowej

Fizjoterapia szczęki to terapia, która pomoże uporać się z wieloma kłopotami, nawet tymi, które przez wiele osób nie są intuicyjnie łączone z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu stomatologicznego.

Do fizjoterapeuty stomatologicznego warto udać się m.in. w przypadku:

 • bólu w okolicy szczęki oraz skroni,
 • bólu przy przeżuwaniu lub trzasków odczuwanych w trakcie żucia oraz szerokiego otwierania ust,
 • problemów z przełykaniem,
 • bruksizmu, czyli nadmiernego, mimowolnego zaciskania szczęki oraz zgrzytania zębami,
 • ścierania się zębów,
 • wad zgryzu oraz postawy, które mogą powodować bóle w obrębie twarzy,
 • bólu i nadwrażliwości zębów,
 • porażenia nerwu twarzowego,
 • migrenowych bólów głowy,
 • bólu ucha, jego szumów, przytykania oraz nawracających stanów zapalnych,
 • częstego łzawienia oczu oraz ich bólu,
 • zaburzeń czucia w obrębie twarzy,
 • bólu szczęki w czasie endodoncji,
 • nawykowego żucia gumy,
 • obgryzania paznokci czy zagryzania warg.

Rehabilitacja stomatologiczna pozwoli na poprawę sprawności oraz zniwelowanie bólu po urazach mechanicznych, a także podczas leczenia ortodontycznego. Wskazana jest również przed oraz po operacji w obrębie narządu żucia — pozwala na jak najlepsze przygotowanie się oraz pozwala na szybki powrót do pełnej sprawności w czasie rekonwalescencji.

Metody stosowane w fizjoterapii szczęki w Fizjoestetica w Pruszkowie

Fizjoterapia szczęki to szereg działań, które podejmowane są w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania układu stomatologicznego pacjenta. Wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, ponieważ przyczyny ich problemów mogą być bardzo różne. W związku z tym fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad oraz badanie fizykalne, aby dokładnie zdiagnozować problem i dostosować odpowiednią terapię dla każdego pacjenta.

Wykorzystane w fizjoterapii szczękowej mogą być terapie manualne, takie jak np. masaż stomatologiczny, mobilizacje uciskowe czy manualna repozycja krążka stawowego. W czasie trwania terapii wdrożony może także być kinesiotaping, który polega na naklejaniu w określony sposób na powierzchnię skóry specjalnych taśm. Zazwyczaj pozwala na zniwelowanie bólu oraz ma zastosowanie w przypadku porażenia nerwu twarzowego. Fizjoterapia stomatologiczna korzysta także z fizykoterapii. Zastosowanie może mieć tu stymulacja TENS bądź elektrogalwaniczna, jak i: jonoforeza, ultrafonoforeza, lasery oraz pole magnetyczne. Podczas terapii zalecane mogą być także ćwiczenia, takie jak automobilizacja oraz pozwalające na relaksację mięśni. Zazwyczaj należy wykonywać je samodzielnie, w domu, jednakże ich efekty są regularnie kontrolowane podczas wizyty w gabinecie.

W niektórych przypadkach leczenie pozwala na całkowite zniwelowania kłopotów, z którymi boryka się pacjent oraz przywrócenie mu pełni komfortu życia. Często jednak nawet niewielka poprawa stanu zdrowia pozwala na znaczną ulgę.

Na naszej stronie poznasz metody, jakie stosujemy w fizjoterapii, np. zabiegi z użyciem technologii Indiba Care.

Czas trwania fizjoterapii stomatologicznej

Dbamy o to, aby wykonywana przez nas fizjoterapia stomatologiczna w Pruszkowie pozwoliła pacjentom na uzyskanie jak najlepszych efektów. W związku z tym niezwykle trudno jest odpowiedzieć nam na pytanie, jak długo będzie trwała fizjoterapia stomatologiczna bez poznania konkretnego przypadku. Czas trwania terapii uzależniony jest od wielu czynników, w tym:

 • problemu, z którym zgłasza się pacjent,
 • jego zaangażowania w fizjoterapię,
 • wieku czy pozostałych schorzeń, z którymi się boryka.

Dopiero po jakimś czasie trwania terapii można spróbować orientacyjnie podać datę zakończenia leczenia.

Chcesz umówić się na wizytę?

lub

Uzupełnij swoje dane