Fizjoterapia stomatologiczna w Fizjoestetica w Pruszkowie
Czym jest rehabilitacja stomatologiczna?
Fizjoterapia stomatologiczna to dziedzina, która koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu zaburzeniom funkcjonalnym układu stomatologicznego. Składa się on z: jamy ustnej, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni twarzy i szyi. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla: mowy, połykania, żucia, a także oddychania.
Zwykle fizjoterapia stomatologiczna składa się z różnych technik i metod, które pomagają w łagodzeniu objawów oraz w przywracaniu pełnej użyteczności układu stomatologicznego — bez bólu czy dyskomfortu.
Dzięki szerokim możliwościom przeprowadzenia terapii szczękowej można pomóc pacjentom borykającym się z różnymi problemami w tym obszarze. Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego?
Wskazania do skorzystania z fizjoterapii szczękowej
Fizjoterapia szczęki to terapia, która pomoże uporać się z wieloma kłopotami, nawet tymi, które przez wiele osób nie są intuicyjnie łączone z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu stomatologicznego.
Do fizjoterapeuty stomatologicznego warto udać się m.in. w przypadku:
- bólu w okolicy szczęki oraz skroni,
- bólu przy przeżuwaniu lub trzasków odczuwanych w trakcie żucia oraz szerokiego otwierania ust,
- problemów z przełykaniem,
- bruksizmu, czyli nadmiernego, mimowolnego zaciskania szczęki oraz zgrzytania zębami,
- ścierania się zębów,
- wad zgryzu oraz postawy, które mogą powodować bóle w obrębie twarzy,
- bólu i nadwrażliwości zębów,
- porażenia nerwu twarzowego,
- migrenowych bólów głowy,
- bólu ucha, jego szumów, przytykania oraz nawracających stanów zapalnych,
- częstego łzawienia oczu oraz ich bólu,
- zaburzeń czucia w obrębie twarzy,
- bólu szczęki w czasie endodoncji,
- nawykowego żucia gumy,
- obgryzania paznokci czy zagryzania warg.
Rehabilitacja stomatologiczna pozwoli na poprawę sprawności oraz zniwelowanie bólu po urazach mechanicznych, a także podczas leczenia ortodontycznego. Wskazana jest również przed oraz po operacji w obrębie narządu żucia — pozwala na jak najlepsze przygotowanie się oraz pozwala na szybki powrót do pełnej sprawności w czasie rekonwalescencji.
Metody stosowane w fizjoterapii szczęki w Fizjoestetica w Pruszkowie
Fizjoterapia szczęki to szereg działań, które podejmowane są w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania układu stomatologicznego pacjenta. Wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, ponieważ przyczyny ich problemów mogą być bardzo różne. W związku z tym fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad oraz badanie fizykalne, aby dokładnie zdiagnozować problem i dostosować odpowiednią terapię dla każdego pacjenta.
Wykorzystane w fizjoterapii szczękowej mogą być terapie manualne, takie jak np. masaż stomatologiczny, mobilizacje uciskowe czy manualna repozycja krążka stawowego. W czasie trwania terapii wdrożony może także być kinesiotaping, który polega na naklejaniu w określony sposób na powierzchnię skóry specjalnych taśm. Zazwyczaj pozwala na zniwelowanie bólu oraz ma zastosowanie w przypadku porażenia nerwu twarzowego. Fizjoterapia stomatologiczna korzysta także z fizykoterapii. Zastosowanie może mieć tu stymulacja TENS bądź elektrogalwaniczna, jak i: jonoforeza, ultrafonoforeza, lasery oraz pole magnetyczne. Podczas terapii zalecane mogą być także ćwiczenia, takie jak automobilizacja oraz pozwalające na relaksację mięśni. Zazwyczaj należy wykonywać je samodzielnie, w domu, jednakże ich efekty są regularnie kontrolowane podczas wizyty w gabinecie.
W niektórych przypadkach leczenie pozwala na całkowite zniwelowania kłopotów, z którymi boryka się pacjent oraz przywrócenie mu pełni komfortu życia. Często jednak nawet niewielka poprawa stanu zdrowia pozwala na znaczną ulgę.
Na naszej stronie poznasz metody, jakie stosujemy w fizjoterapii, np. zabiegi z użyciem technologii Indiba Care.
Czas trwania fizjoterapii stomatologicznej
Dbamy o to, aby wykonywana przez nas fizjoterapia stomatologiczna w Pruszkowie pozwoliła pacjentom na uzyskanie jak najlepszych efektów. W związku z tym niezwykle trudno jest odpowiedzieć nam na pytanie, jak długo będzie trwała fizjoterapia stomatologiczna bez poznania konkretnego przypadku. Czas trwania terapii uzależniony jest od wielu czynników, w tym:
- problemu, z którym zgłasza się pacjent,
- jego zaangażowania w fizjoterapię,
- wieku czy pozostałych schorzeń, z którymi się boryka.
Dopiero po jakimś czasie trwania terapii można spróbować orientacyjnie podać datę zakończenia leczenia.