Kulka w nadgarstku, czyli czym jest ganglion

Może mieć wielkość ziarenka grochu, a nawet orzecha włoskiego. Bywa bolesny w dotyku i sprawia ból przy ruchu. Jeśli zaobserwowałeś kulkę w nadgarstku i odczuwasz podobne dolegliwości to prawdopodobnie masz ganglion. Dlaczego powstaje i jak się z nim uporać?

torbiel ganglion w nadgarstku

Ganglion (torbiel galaretowata) jest rodzajem niegroźnego guzka tworzącego się w okolicy stawu lub pochewki ścięgna. Powstaje w wyniku nadprodukcji płynu stawowego, który rozpiera okoliczną tkankę powodując powstawanie charakterystycznego guzka. Najczęściej gangliony pojawiają się w rejonie grzbietowej części nadgarstka w okolicy stawu łódeczkowato-księżycowatego.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną są przeciążenia nadgarstka spowodowane np. długotrwałą pracą przy komputerze, przeciążenia i urazy sportowe, stany zapalne ścięgien, niestabilność nadgarstka. Często dochodzi również do zwiększenia napięcia tkanek w obrębie ręki i przedramienia co potęguje zastój płynów w torbieli.

Objawy

Przede wszystkim obecność przesuwalnej kuleczkowatej zmiany w okolicy nadgarstka, która może być bolesna w dotyku. Dodatkowo może wystąpić ograniczenie ruchomości stawu i ból przy ruchu, mogą wystąpić także drętwienia/mrowienia w obrębie zmiany. Zdarza się, że po wykonaniu wysiłki torbiel powiększa się, a po wypoczynku wraca do swoich wcześniejszych rozmiarów.

Początkowo ganglion może nie dawać dolegliwości i być niewyczuwalny w spoczynku. W miarę rozwoju zmiany, torbiel może się powiększać i twardnieć.

Leczenie

Ważne aby leczenie miało charakter kompleksowy. W początkowym etapie warto zadbać o odciążenie ręki, aby dodatkowo nie podrażniać zmienionych chorobowo tkanek. Jednocześnie należy dbać o utrzymanie bezbolesnego zakresu ruchomości nadgarstka. Również masaż ręki i przedramienia będzie pomocny, gdyż zdrenuje nadmiar płynów. 

Warto też zadziałać przeciwbólowo i regeneracyjnie na tkanki. Tu z pomocą przychodzą zabiegi takie jak laser HIL, fala uderzeniowa, czy INDIBA. Wspomagająco zadziała również kinesiotaping. Stopniowo należy wprowadzać także ćwiczenia stabilizacyjne i czynne dążąc do osiągnięcia pełnego zakresu ruchu bez bólu.

Udostępnij

Chcesz umówić się na wizytę?

lub

Uzupełnij swoje dane