Rehabilitacja kręgosłupa w Fizjoestetica w Pruszkowie

Zabiegi stosowane w rehabilitacji kręgosłupa​

Wielu pacjentów, którzy są przed pierwszą wizytą u rehabilitanta, zastanawia się, jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa.

W naszym gabinecie w Pruszkowie leczenie zawsze dopasowane jest do konkretnego przypadku, jednak można wskazać najczęściej stosowane metody rehabilitacji w doelgliwościach kręgosłupa. Zalicza się do nich:

  • kinezyterapię, czyli gimnastykę leczniczą,
  • kinesiotaping — plastrowanie dynamiczne,
  • terapię manualną, która wykorzystuje odpowiednie chwyty i manipulacje ciałem,
  • igłoterapię suchą,
  • fizykoterapię, czyli elektrostymulację mięśni, np. elektrostymulacja EMS

Zabiegi stosowane w rehabilitacji kręgosłupa

Wielu pacjentów, którzy są przed pierwszą wizytą u rehabilitanta, zastanawia się, jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa. W naszym gabinecie w Pruszkowie leczenie zawsze dopasowane jest do konkretnego przypadku, jednak można wskazać najczęściej stosowane metody rehabilitacji w doelgliwościach kręgosłupa. Zalicza się do nich:
  • kinezyterapię, czyli gimnastykę leczniczą,
  • kinesiotaping — plastrowanie dynamiczne,
  • terapię manualną, która wykorzystuje odpowiednie chwyty i manipulacje ciałem,
  • igłoterapię suchą,
  • fizykoterapię, czyli elektrostymulację mięśni, np. elektrostymulacja EMS
rehabilitacja kręgosłupa
rehabilitacja, fizjoterapia w Pruszkowie

Jakie są wskazania do rehabilitacji na kręgosłup?

Zabiegi na kręgosłup mają zazwyczaj na celu zmniejszenie bólu podczas codziennego funkcjonowania oraz przywrócenie sprawności, jej zwiększenie. Dzięki rehabilitcji, fizjoterapii kręgosłupa zapobiega się powstawaniu wtórnych zmian w układzie mięśniowo-szkieletowym, poprawia się stabilność kręgosłupa.

Zazwyczaj rehabilitacja przeprowadzana jest przy dyskopatii, rwie (kulszowej, udowej i ramiennej), a także niestabilności kręgosłupa, ograniczonym zakresie ruchu, skrzywieniach kręgosłupa (np. skolioza).  Zabiegi przeprowadza się także przy dysfunkcji stawów krzyżowo – biodrowych oraz zespołach przeciążeniowych mięśni przykręgosłupowych i grzbietu.

W wielu przypadkach wdrażana jest rehabilitacja po urazie kręgosłupa oraz w stanach przedoperacyjnych i poopeacjnych.

Jak można zauważyć, istnieje szereg wskazań do zabiegów rehabilitacyjnych kręgosłupa. Co ciekawe najczęściej wykonywane są rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego oraz rehabilitacja kręgosłupa szyjnego.

Jako doświadczeni rehabilitanci możemy zaoferować pomoc w rehabilitacji kręgosłupa – zaczynając od diagnozy, a kończąc na wyleczeniu. Rekomendujemy i zalecamy także ćwiczenia, które będą ograniczały nawrót dolegliwości.

Rehabilitacja kręgosłupa — ile trwa?

Rehabilitacja w bólach kręgosłupa oraz innych jego dolegliwościach to proces. Aby osiągnąć zadowalające efekty, konieczny jest czas oraz regularność. Nie sposób jednoznacznie określić, ile czasu trwa rehabilitacja, ponieważ jest ona dostosowana do stanu pacjenta, sposobu terapii oraz schorzenia. Zazwyczaj jednak konieczne jest przeprowadzenie około 5 – 10 zabiegów.

Co wziąć na rehabilitację kręgosłupa?

Na rehabilitację należy przede wszystkim zabrać ze sobą wygodny strój — doskonale sprawdzą się koszulka, legginsy lub spodnie dresowe oraz wygodne buty. Gdy zabiegi będą przeprowadzane w wodzie, konieczne są strój kąpielowy, klapki i ręcznik.

Na pierwszą wizytę konieczne jest także zabranie wyników badań obrazowych kręgosłupa, które pomogą w dobraniu metody leczenia. Wybierając się na rehabilitację na NFZ, trzeba mieć także ze sobą dowód osobisty, skierowanie oraz ważny dowód ubezpieczenia.

Czy ból kręgosłupa po rehabilitacji jest normalny?

Co do zasady po rehabilitacji nie powinno odczuwać się bólu. W niektórych przypadkach mogą jednak pojawić się lekkie dolegliwości bólowe. Są one całkowicie naturalne i wynikają z pobudzenia spiętych dotychczas mięśni, ciało musi dostosować się zmian, które zachodzą na skutek ich rozluźnienia.

Należy jednak zaznaczyć, że gdy ból utrudnia funkcjonowanie, nasila się i nie ustępuje, należy niezwłocznie skontaktować się z rehabilitantem lub lekarzem.

Rehabilitacja pleców a zmiana nawyków

Warto podkreślić, że zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup to tylko część składowa terapii, która pozwoli na powrót do sprawności oraz poprawę standardu życia. W wielu przypadkach bardzo ważna jest także zmiana trybu życia i swoich nawyków. Niezwykle istotne jest wprowadzenie regularnej aktywności. Wystarczą kilkunastominutowe spacery 2 – 3 razy w tygodniu, by poprawić funkcjonowanie kręgosłupa. Kluczowe jest także zadbanie o właściwą ergonomię pracy przy komputerze oraz zdrową zbilansowaną dietę. Osobom z nadwagą oraz otyłością zalecane jest zredukowanie nadmiernych kilogramów, by odciążyć szkielet.

Chcesz umówić się na wizytę?

lub

Uzupełnij swoje dane