Fizjoterapia uroginekologiczna w Fizjoestetica w Pruszkowie
Fizjoterapia uroginekologiczna — co to jest?
Fizjoterapia uroginekologiczna staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Jest stosunkowo nową dziedziną fizjoterapii, jednak na skorzystanie z niej decyduje się coraz więcej osób. Co ważne, rehabilitacja ta może być wskazana zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, jednak w pierwszej z grup zyskała zdecydowanie większą popularność. Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń, które związane są z nieprawidłowościami w obrębie miednicy. Może stanowić samodzielny element procesu leczenia, jak i jego uzupełnienie, np. obok zażywania środków farmakologicznych przez pacjenta.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Terapia uroginekologiczna to niezwykle szeroki zakres zabiegów, które pozwalają na rozwiązanie problemów z zakresu: ginekologii, proktologii, urologii, a także seksuologii.
W kwestii ginekologii warto zaznaczyć, że rehabilitacja uroginekologiczna bardzo dobrze sprawdza się jako przygotowanie do porodu (pracę z ciężarną może zacząć się w drugim trymestrze). Często jest stosowana także jako fizjoterapia po porodzie, połogu, która pomoże w powrocie do aktywności, stanowi terapię blizny po cesarskim cięciu oraz niweluje rozejście mięśni prostych brzucha. W zakresie rehabilitacji ginekologicznej można skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej także w przypadku:
- bolesnych stosunków, które wywoływane są przez napięcie w rejonie kręgosłupa,
- bólu w czasie miesiączek,
- endometriozy,
- niepłodności, jako leczenie wspomagające,
- gdy doszło do obniżenia narządu rodnego.
W zakresie proktologii i urologii fizjoterapia ta pomaga uporać się z:
- częstomoczem,
- nawracającym zapaleniem dróg moczowych,
- nietrzymaniem moczu, gazów i stolca,
- osłabieniem zwieracza odbytu,
- problemami z mikcją,
zaparciami.
W ramach terapii seksuologicznej fizjoterapia uroginekologiczna pomaga w zaburzeniach, takich jak:
- brak satysfakcji seksualnej,
- dolegliwości bólowe narządów płciowych,
- pochwica,
- wulwodynia.
Rzetelnie oraz prawidłowo wykonywane ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty lub fizjoterapeutki uroginekologicznej w Pruszkowie pozwalają na poprawienie jakości życia, zyskanie większego komfortu, jak i rozwiązanie kłopotów ze zdrowiem i zniwelowanie dolegliwości bólowych.
Jak wyglądają wizyty podczas fizjoterapii uroginekologicznej?
Wizyta u fizjoterapeutki lub fizjoterapeuty uroginekologicznego dla wielu osób może być stresująca, dlatego dobrze sprawdzić zawczasu, jak może wyglądać terapia oraz pierwsze spotkanie ze specjalistą.
Na początku przeprowadza on wywiad z pacjentem lub pacjentką na temat dolegliwość oraz stanu zdrowia. Oceniane są postawa ciała oraz wzorce ruchowe. Konieczne jest także badanie manualne powłok brzusznych, mięśni, kręgosłupa, przepony i żeber oraz sprawdzenie toru oddechowego. W uzasadnionych przypadkach może być wykonane także badanie przezpochwowe lub przezodbytnicze, którego celem jest ocena dna miednicy.
Po rozpoznaniu ustalany jest plan terapii oraz częstotliwość wizyt. Bardzo często wskazane jest także wdrożenie zmian w codziennym funkcjonowaniu, które wraz z rzetelnie wykonanymi ćwiczeniami (samodzielnie lub ze specjalistą) pozwolą na poprawę komfortu życia i zniwelowanie dokuczliwych przypadłości. Podczas kolejnych wizyt sprawdzane są efekty realizowanych przez pacjenta ćwiczeń, a terapia może być zmieniania i modyfikowana, gdy nie są one satysfakcjonujące.