Rehabilitacja onkologiczna w Fizjoestetica w Pruszkowie
Czym jest rehabilitacja onkologiczna?
Rehabilitacja onkologiczna powinna być obowiązkowym elementem leczenia chorób nowotworowych u wszystkich pacjentów. Jest to dziedzina medycyny zajmująca się przywracaniem sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej osób z nowotworami.
Odbywa się na czterech poziomach:
- rehabilitacja profilaktyczna, która skupia się na zapobieganiu niepełnosprawności oraz schorzeniom fizycznym i psychicznym, które mogą pojawić się na skutek przewidywanego leczenia onkologicznego;
- rehabilitacja przywracająca — jej celem jest przywrócenie pacjentowi jego wcześniejszego poziomu sprawności fizycznej oraz psychicznej, pozwala na powrót do aktywności społecznej oraz zawodowej;
- rehabilitacja podtrzymująca związana jest z nauczeniem pacjenta życia w nowych realiach, z chorobą oraz związaną z nią niepełnosprawnością;
- rehabilitacja paliatywna przeznaczona dla pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, której zadaniem jest zapewnienie poczucia komfortu oraz wsparcia — obejmuje głównie kontrolę bólu, a także zapobieganie odleżynom czy przykurczom.
Fizjoterapia onkologiczna — jakie zabiegi po chorobie nowotworowej i w jej czasie?
Rehabilitacja pacjentów onkologicznych obejmuje szeroki zakres działań, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb i uwzględniają ich stan zdrowia, rodzaj choroby, wiek i styl życia. Kluczowym elementem są ćwiczenia. Ruch ma doskonały wpływ na stan człowieka — zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Najczęściej zalecane są proste ćwiczenia z rehabilitantem i samodzielna aktywność, która sprawia radość. Mogą być to spacery, pływanie czy jazda na rowerze.
Często wdrażane są także masaże lecznicze, które poprawiają krwawienie krwi i limfy oraz pozwalają się zrelaksować. Ważne jest, aby zabieg nie był wykonywany na obszarze dotkniętym chorobą, a także w jego bliskim sąsiedztwie.
W rehabilitacji pacjentów onkologicznych stosować można także kinesiotaping. Odpowiednio naklejone taśmy pozwalają m.in. na zniwelowanie dolegliwości bólowych.
Ostatnim z ważnych elementów rehabilitacji onkologicznej jest psychoterapia. Obejmuje nie tylko rozmowy ze specjalistą, ale także uczy relaksacji i ćwiczeń oddechowych. Dobry stan psychiczny chorego, pozytywne nastawienie oraz wola walki w leczeniu choroby nowotworowej są niezwykle ważne — wspierają proces zdrowienia.
Jak wykazują badania, pozytywne efekty przynosi także zastosowanie fizykoterapii w rehabilitacji onkologicznej. Zabiegi wykonywane są przy pomocy: laserów, światła, wody, temperatury oraz prądu elektrycznego. Warto zwrócić też uwagę na zabiegi z użyciem technologii INDIBA. Pomagają radzić sobie z wieloma skutkami ubocznymi choroby nowotworowej — bliznami, wysiękami czy obrzękami. Należy jednak pamiętać, że fizykoterapia nie może być zastosowana w przypadku niektórych nowotworów, a jej metody muszą być bardzo ostrożnie dobrane, tak aby nie wywierały zbyt silnego wpływu na organizm osłabiony nowotworem.
Wskazania do rehabilitacji po leczeniu onkologicznym
Rehabilitacja onkologiczna jest niezwykle ważna w przypadku wszystkich pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową. Czasem może on jednak nie wiedzieć, że potrzebuje tego typu pomocy. Wskazaniami do terapii są:
- stan po operacji chirurgicznej,
- przewlekły, ostry ból,
- zmniejszenie sprawności fizycznej oraz wydolności,
- kłopoty z codziennym funkcjonowaniem, w tym trudności z połykaniem czy poruszaniem się,
- problemy w zakresie działania ośrodkowego układu nerwowego po terapii przeciwnowotworowej,
- obrzęk limfatyczny,
- zaburzenia pracy pęcherza moczowego, tu może pomóc fizjoterapia uroginekologiczna.
Dobrze, aby rehabilitacją wspierana była rekonwalescencja po chemioterapii oraz radioterapii, a także wszelkiego rodzaju zmiany w zachowaniu i psychiczne pacjenta.
Cele rehabilitacji onkologicznej
Rehabilitacja pacjentów onkologicznych co do zasady ma trzy cele. Pierwszy z nich to profilaktyka. Pozwala na zapobieganie skutkom ubocznym leczenia nowotworów, takim jak: kłopoty z funkcjonowaniem płuc, zakrzepica, obrzęki chłonne czy zaburzenia podczas poruszania się.
Ma ona także cel leczniczy w przypadku osób, u których doszło do pewnego rodzaju dysfunkcji na skutek leczenia onkologicznego. Dzięki niej możliwe jest poprawienie nie tylko stanu fizycznego, ale i psychicznego chorych.
Na ostatnim etapie choroby nowotworowej rehabilitacja onkologiczna ma cel paliatywny. Związany jest on z łagodzeniem objawów, które daje terminalny okres nowotworu oraz możliwie maksymalnym podniesieniem poziomu życia chorego, poprawą jego samopoczucia.