Rehabilitacja biodra w Fizjoestetica w Pruszkowie
Kiedy wskazana jest rehabilitacja stawu biodrowego?
Staw biodrowy to jeden z największych stawów w ciele człowieka. Składa się z głowy kości udowej oraz panewki kości miednicznej. Torebka stawowa otoczona jest więzadłami, których głównym zadaniem jest hamowanie nadmiernych ruchów kończyny. Ze względu na mnogość struktur, które pojawiają się w otoczeniu biodra, w tym obrębie rozwinąć może się wiele schorzeń, dla których ukojeniem często jest fizjoterapia, rehabilitacja.
Zazwyczaj lekarzem, który odpowiedzialny jest za diagnostykę oraz leczenie stawów biodrowych jest ortopedia i to właśnie on może skierować pacjenta na fizjoterapię w tym zakresie. Zazwyczaj konieczna jest rehabilitacja po endoprotezie biodra. Rzetelna i prawidłowa rehabilitacja po wymianie biodra stanowi bardzo ważny aspekt powrotu do zdrowia oraz odzyskania sprawności, ponieważ jest to jednych z najpoważniejszych zabiegów z zakresu chirurgii ortopedycznej.
Rehabilitacja po operacji biodra zalecana jest także po artroskopii, której celem jest leczenie zespołu trzaskającego biodra oraz po osteotomii, która pomaga na poprawę kształtu stawu oraz przeniesienie obciążeń na zdrową kończynę.
Wskazana może być także rehabilitacja po złamaniu biodra oraz:
- w leczeniu stawu krzyżowo-biodrowego,
przy zwyrodnieniach stawów biodrowych, - przy konflikcie udowo-panewkowym,
- przy zespole pasma biodrowo-piszczelowego,
- po urazach kostnych w stanie ostrym.
Jak wygląda fizjoterapia biodra?
Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, o to, jak wygląda fizjoterapia biodra, ponieważ rehabilitacja jest dobierana indywidualnie. Podczas opracowania planu leczenia pod uwagę brane jest wiele czynników, w tym m.in.: diagnoza, przebyte urazy, czynniki, które nasilają ból stawu, choroby współistniejące, etap choroby czy wiek pacjenta, pacjentki.
Zazwyczaj jednak wczesne fazy rehabilitacji biodra skupiają się na przybieraniu odpowiednich pozycji ułożeniowych, a także wykorzystaniu technik manualnych, których celem jest drenaż okolic krążka międzykręgowego. Pozwala to na znaczące zmniejszenie bólu oraz umożliwia przejście do kolejnej fazy rehabilitacji. Polega ona na wykonywaniu działań zmierzających do powrotu do aktywności ruchowej. Zazwyczaj doprowadzają do tego ćwiczenia i neuromobilizacja pozwalające na rozluźnienie napiętych struktur, poprawienie pracy mięśni oraz zapewnienie odpowiedniego ślizgu dla tkanki nerwowej.W naszym gabinecie rehabilitacji w Pruszkowie metody leczenia biodra odbywają się z udziałem nowatorskiej technologii INDIBA Deep Care®, która wciąż rewolucjonizuje dział fizjoterapii, wspierając efekty terapii.
W rehabilitacji biodra zastosowanie mogą mieć także:
- techniki mięśniowo-powięziowe,
- masaż głęboki, kinesiotaping,
- ćwiczenia rozciągające, stabilizacyjne i wzmacniające.
Celem rehabilitacji biodra jest przywrócenie choremu sprawności lub jej jak największe zwiększenie, a także zniwelowanie bólu.
Ile trwa rehabilitacja stawu biodrowego?
Wiele osób, które decydują się na fizjoterapię stawu biodrowego, zastanawia się, jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra czy z powodu innych zaleceń specjalisty. Okazuje się, że nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ efektywności fizjoterapii zależy nie tylko od diagnozy oraz problemu, z którym boryka się pacjent, ale także jego wieku, masy ciała oraz ogólnego stan zdrowia. Proces leczenia może trwać kilka miesięcy lub nawet lat. Na tego typu pytania udzielić bardziej konkretnej odpowiedzi może rehabilitant lub specjalista, pod którego opieką przebywa pacjent.