Ból kolan

Ból kolana jest częstą dolegliwością dorosłych i często wiąże się z ogólnym zużyciem stawu. Sportowcy, którzy biegają lub uprawiają sporty, które obejmują skakanie lub szybkie obracanie się, są również bardziej narażeni na ból i problemy z kolanem. Ale niezależnie od tego, czy ból kolana danej osoby jest spowodowany starzeniem się lub urazem, może być uciążliwy, a nawet uniemożliwiający prawidłowe funkcjonowanie w niektórych okolicznościach.

ból kolana

Przyczyny

Najczęstsze przyczyny bólu kolana są związane ze starzeniem się, kontuzjami lub powtarzającym się ruchami.

Typowe problemy z kolanem obejmują zwichnięcie lub naciągnięcie więzadeł, rozdarcie chrząstki, zapalenie ścięgna i zapalenie stawów.

Rozpoznanie urazu kolana lub problemu obejmuje badanie lekarskie i lub fizjoterapeutyczne. Zwykle zastosowanie procedury diagnostycznej, takiej jak prześwietlenie, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa.

Dostępne są zarówno nieoperacyjne, jak i chirurgiczne opcje leczenia bólu kolana i problemów w zależności od rodzaju i ciężkości stanu.

Czynniki ryzyka

Wiele czynników może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z kolanem, w tym:

  • Nadwaga lub otyłość – zwiększają obciążenie stawów kolanowych, nawet podczas zwykłych czynności, takich jak chodzenie lub wchodzenie i schodzenie po schodach. Naraża również na zwiększone ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów, przyspieszając uszkodzenia chrząstki stawowej.
  • Brak elastyczności lub siły mięśni – może zwiększać ryzyko kontuzji kolana. Silne mięśnie pomagają stabilizować i chronić stawy, a elastyczność mięśni może pomóc w osiągnięciu pełnego zakresu ruchu.
  • Niektóre sporty lub zawody – bardziej obciążają kolana niż inne. Narciarstwo alpejskie ze sztywnymi butami narciarskimi i możliwością upadków, skoków i obrotów koszykówki oraz wielokrotne uderzanie kolan podczas biegania lub joggingu zwiększa ryzyko kontuzji kolana. Prace, które wymagają powtarzalnego nacisku na kolana, takie jak budownictwo lub rolnictwo, również mogą zwiększać ryzyko.
  • Poprzednia kontuzja – kolana zwiększa prawdopodobieństwo ponownego urazu kolana.

Zapobieganie urazom

Chociaż nie zawsze można zapobiec bólowi kolana, poniższe sugestie mogą pomóc w zapobieganiu urazom i uszkodzeniom stawów:

  • Utrzymuj zdrową wagę -to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swoich kolan. Każdy dodatkowy kilogram dodatkowo obciąża stawy, zwiększając ryzyko kontuzji i choroby zwyrodnieniowej stawów.
  • Bądź w formie, aby uprawiać swój sport. Aby przygotować mięśnie do wymagań związanych z uprawianiem sportu, poświęć trochę czasu na kondycję.
  • Upewnij się, że technika i wzorce ruchowe, których używasz w swoim sporcie lub aktywności, są najlepsze z możliwych. Spotkanie z trenerem medyczny czy fizjoterapeuta mogą być bardzo pomocne.
  • Bądź silny, bądź elastyczny. Słabe mięśnie są główną przyczyną kontuzji kolan. Odniesiesz korzyści z budowania  mięśni z przodu i z tyłu ud, które wspierają kolana. Trening równowagi i stabilności pomaga efektywniej współpracować mięśniom wokół kolan.
  • A ponieważ napięte mięśnie również mogą przyczyniać się do kontuzji, ważne jest rozciąganie. Staraj się uwzględniać ćwiczenia elastyczności w swoich treningach.
  • Bądź mądry w ćwiczeniach. Jeśli masz chorobę zwyrodnieniową stawów, przewlekły ból kolana lub nawracające kontuzje, być może będziesz musiał zmienić sposób ćwiczeń. Rozważ konsultację z fizjoterapeuta lub trenerem medycznym w celu polepszenia wzorców ruchowych, zniesienia bólu i zapobiegania kontuzją.
Udostępnij

Chcesz umówić się na wizytę?

lub

Uzupełnij swoje dane