Trening medyczny wykorzystuje wiedzę z zakresu terapii ruchowej, fizjoterapii, treningu funkcjonalnego w celu wdrożenia i optymalizacji procesu rehabilitacji. W zależności od patologii, urazu, sytuacji pooperacyjnej lub poziomu deficytu ruchowego, główny nacisk kładzie się na różne ćwiczenia wzmacniające, stabilizujące, mobilizujące i koordynujące.
Trening medyczny to aktywna forma terapii, której celem jest jak najlepsze wspomaganie wszystkich procesów gojenia ran i rehabilitacji oraz wzrost odporności na obciążenia mięśni, ścięgien, kości i stawów (w życiu codziennym, w pracy i podczas uprawiania sportu).
Celem treningu jest stworzenie świadomości ruchowej u pacjenta i zapewnienie mu zdolności do samodzielnego bezpiecznego wykonywania ćwiczeń w życiu codziennym . Trening dostosowany jest do potrzeb każdego pacjenta. Diagnoza medyczna, aktualny etap rehabilitacji, przebyty uraz, kondycja fizyczna oraz wiek określają dobór i intensywność ćwiczeń rehabilitacyjnych. Niezależnie od tego, czy chodzi o budowę mięśni, rehabilitację po kontuzji, czy o profilaktykę trening medyczny jest w pełni dobrany do potrzeb i deficytów pacjenta.