Kolano kinomana — czym jest, objawy

Aktualnie coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia. Pracujemy, uczymy się, odpoczywamy — najczęściej siedząc. To może prowadzić do rozwoju wielu problemów zdrowotnych, w tym kolana kinomana. Wyjaśniamy, na czym polega to schorzenie, jakie daje objawy oraz w jaki sposób można je wyleczyć.

Kolano kinomana — co to za schorzenie?

Kolano kinomana to potoczne określenie zapalenia stawu rzepkowo-udowego, czyli stawu łączącego rzepkę z kością udową. Jest to schorzenie, które dotyka głównie osoby, które długo siedzą ze zgiętymi kolanami, na przykład przed komputerem, w samochodzie czy w pracy. Przyczyną kolana kinomana jest nieprawidłowe ułożenie rzepki w stosunku do kłykci kości udowej, która w czasie siedzenia uciska rzepkę, co prowadzi do wzro­stu ciśnie­nia śród­kost­nego.

Kolano kinomana może być spowodowane:

  • nierównomiernym rozwojem mięśni otaczających kolano,
  • przykurczem mięśni,
  • urazem kolana,
  • nadwagą, otyłością.

Ból kolan podczas siedzenia i inne objawy kolana kinomana

Dolegliwości bólowe w przedniej części kolana są zwykle najczęstszym objawem kolana kinomana. Pacjenci skarżą się na ich różnorodne natężenie. Chorzy odczuwają ból kolana podczas siedzenia, a także poruszania się: chodzenia, biegania, podnoszenia przedmiotów.

Pacjentom często doskwiera uczucie sztywności w stawie. Może być bardziej odczuwalne po długim okresie nieaktywności, na przykład po nocy lub dniu spędzonym na siedząco.

Kolejnym z objawów jest chrupanie lub trzeszczenie w kolanie. Jest ono spowodowane przez tarcie rzepki o kłykcie kości udowej oraz pękanie lub zdzieranie chrząstki stawowej. Gdy dojdzie do zapalenia stawu rzepkowo-udowego pojawić może się także obrzęk kolana.

Leczenie kolana kinomana — rehabilitacja sposobem na ból i inne objawy

W początkowej fazie leczenia należy odciążyć kolano, aby zmniejszyć stan zapalny i umożliwić jego regenerację. Można to zrobić, stosując stabilizator kolana, kule lub wózek inwalidzki. Pacjentom zalecane mogą być leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, których zadaniem jest złagodzenie bólu i stanu zapalnego. Medykamenty te są zwykle dostępne bez recepty, ale w przypadku silnego bólu lekarz może przepisać silniejsze środki.

Następnie wdrażana jest rehabilitacja kolana  — głównie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie oraz mobilizujące rzepkę. Są niezbędne do poprawy stabilności i elastyczności kolana. Pomagają zmniejszyć napięcie mięśni, które mogą przyczyniać się do bólu, a także wzmacniają tkanki otaczające kolano, które zapewniają stabilność stawu. Często stosowana jest także fizykoterapia, która nie tylko pozwala złagodzić ból i stan zapalny, ale również poprawia zakres ruchu stawu kolanowego. Fizjoterapeuta może stosować różne techniki fizykoterapeutyczne, takie jak Indiba, fala uderzeniowa, ultradźwięki.

Rehabilitacja kolana kinomana może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od nasilenia objawów. W przypadku łagodnych symptomów fizjoterapia może być wystarczająca do uzyskania poprawy. W przypadku bardziej zaawansowanego schorzenia konieczne może być leczenie chirurgiczne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Chcesz umówić się na wizytę?

lub

Uzupełnij swoje dane