Kosmetycznie? Estetycznie! Czyli jak zadbać o wygląd swojej blizny

Czy słysząc słowo blizna od razu myślisz o jej wyglądzie? Nie Ty jeden. Wiele osób patrzy na blizny głównie przez pryzmat estetyki. W przypadku drobnych skaleczeń, czy niewielkich oparzeń, rany goją się dość dobrze i często pozostają praktycznie niewidoczne. Głębokie i rozległe rany są nieco bardziej problematyczne i faktycznie mogą pozostawiać po sobie widoczne i nieestetyczne blizny. Dodatkowo mogą powodować ból bądź ograniczać ruch. Tak jednak nie musi być. Dlaczego? Bo bliznę też można „leczyć”! Jak to zrobić?

mobilizacja manualna blizny na ręce

Kluczowa jest pielęgnacja blizny już w momencie jej powstawania. Utrzymywanie czystości rany i jej odpowiednie zabezpieczenie ułatwia prawidłowe gojenie. Ważne jest również stymulacja okolicznych tkanek. W tym celu można delikatnie masować obszar wokół rany np. z wykorzystaniem kolczastej piłeczki, bądź miękkiej szczoteczki. Taki zabieg poprawi ukrwienie i dotleni ranę, a tym samym wpłynie na jej lepsze odżywienie i usprawni gojenie.

Ważnym elementem po zagojeniu jest mobilizacja nowo powstałej blizny. Dlaczego ten etap jest tak ważny pod względem kosmetyki? Rany, które wiążą się z uszkodzeniem więcej niż tylko naskórka, mają tendencje do zaburzeń w procesie tworzenia blizny. Efektem tego może być przerastanie tkanki, powstawanie bliznowców, tworzenia się zrostów, wciągniecie blizny, czy jej stwardnienie. Odpowiednio dobrana terapia może temu zapobiec. Jest ona ukierunkowana m.in.: na poprawę ruchu blizny, normalizację napięcia okolicznych tkanek, stymulację tworzenia i prawidłowego ułożenia nowo powstających włókien kolagenowych. Dzięki temu zwiększa się jej elastyczność i ruchomość, redukowane są niechciane zrosty i wciągnięcia, a także zmniejsza się ryzyko przerostu blizny, co finalnie skutkuje jej lepszym wyglądem w przyszłości. 

Dobrym pomysłem jest wspomaganie procesu leczenia poprzez stosowanie np. kremów/maści z witaminą A i E, preparatów na bazie cebuli, propolisu, czy też żeli silikonowych. Produkty te zapobiegną wysuszeniu blizny, poprawią jej odżywienie i nawodnienie, a także wspomogą jej blednięcie.

Pamiętaj, że na terapię blizny nigdy nie jest za późno. Nawet te wieloletnie i kłopotliwe można z powodzeniem leczyć i tym samym wpływać na ich kosmetykę oraz zaburzenia w ciele przez nie powodowane. Jeśli masz bliznę i nie wiesz co z nią zrobić warto udać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii blizn, który oprócz fachowej oceny i planu terapii powie Ci jak możesz samodzielnie zająć się nią w domu.

Udostępnij

Chcesz umówić się na wizytę?

lub

Uzupełnij swoje dane