
Wiele operacji, urazów czy nawet głębszych skaleczeń pozostawia po sobie bliznę. To naturalny i nieunikniony element procesu gojenia, dowód na zdolność regeneracji naszego organizmu. Jednak blizna to nie tylko zmiana widoczna na skórze. Może ona wpływać na funkcjonowanie głębiej położonych tkanek, prowadząc do dyskomfortu czy ograniczeń. Dlatego tak istotna staje się praca z blizną, czyli jej mobilizacja.
Czym jest blizna i dlaczego czasem sprawia problemy?
Gdy dochodzi do uszkodzenia skóry i głębszych tkanek, organizm uruchamia proces naprawczy. Zniszczone struktury zastępowane są nową tkanką łączną włóknistą – to właśnie jest blizna. Ma ona inną budowę i właściwości niż pierwotna tkanka – jest mniej elastyczna, gorzej unaczyniona i często ma inny kolor. Podczas gojenia mogą tworzyć się tak zwane zrosty, czyli nieprawidłowe połączenia między blizną a otaczającymi ją tkankami – mięśniami, powięziami, a nawet narządami wewnętrznymi (w przypadku blizn pooperacyjnych w jamie brzusznej). Takie zrosty mogą ograniczać ruchomość tkanek względem siebie, prowadzić do uczucia ciągnięcia, ograniczenia zakresu ruchu w pobliskich stawach, a czasem nawet powodować ból.
Mobilizacja blizny – co to takiego i po co się ją stosuje?
Mobilizacja blizny to zestaw technik manualnych, stosowanych w jej okolicy oraz bezpośrednio na niej, mających na celu poprawę jej wyglądu i funkcjonalności. Głównym celem jest przywrócenie prawidłowej przesuwalności blizny względem głębiej położonych warstw oraz poprawa elastyczności samej tkanki bliznowatej. Regularna praca z blizną pomaga zapobiegać powstawaniu zrostów lub je zmniejszać, jeśli już się utworzyły. Poprzez delikatne techniki masażu i manipulacji można wpłynąć na lepsze ukrwienie okolicy blizny, co wspiera jej przebudowę. Mobilizacja może także prowadzić do zmiękczenia i spłaszczenia blizny, co ma znaczenie estetyczne. Dodatkowo praca z blizną może pomóc w normalizacji czucia w jej okolicy oraz zmniejszeniu ewentualnego dyskomfortu czy bólu.
Jakie techniki stosuje się w mobilizacji blizn?
Technik mobilizacji blizny jest wiele, a ich dobór zależy od etapu gojenia, rodzaju blizny i jej lokalizacji. Początkowo, gdy blizna jest jeszcze świeża (ale już zagojona), praca polega głównie na delikatnym masażu tkanek wokół niej, aby poprawić ich ukrwienie i elastyczność. Gdy blizna jest już mocniejsza, można zacząć stosować techniki bezpośrednio na niej, wchodzące w skład rehabilitacji blizny. Do najczęstszych należą: delikatne przesuwanie blizny we wszystkich kierunkach (równolegle do powierzchni skóry), jej rolowanie (uchwycenie fałdu skórnego z blizną między palce i delikatne przesuwanie go), odciąganie lub unoszenie blizny od podłoża oraz rozcieranie – wykonywanie małych, kolistych lub poprzecznych ruchów na samej bliźnie. Ważne jest, aby techniki te były wykonywane delikatnie, bez powodowania bólu, i aby obserwować reakcję tkanki.
Samodzielna praca czy pomoc specjalisty?
Wiele prostych technik mobilizacji blizny można, po odpowiednim instruktażu, wykonywać samodzielnie w domu. Regularna, codzienna praca własna jest bardzo pomocna w uzyskaniu dobrych rezultatów. Jednak szczególnie na początku, a także w przypadku blizn problematycznych, dużych, pooperacyjnych czy z wyraźnymi zrostami, nieoceniona jest pomoc fizjoterapeuty dlatego, że jest cienka czerwona linia pomiędzy mobilizacją blizny a przestymulowaniem blizny, które może prowadzić do bliznowców. Specjalista nie tylko dokładnie oceni stan blizny i otaczających tkanek, ale także dobierze najodpowiedniejsze techniki i nauczy pacjenta, jak bezpiecznie pracować z blizną w domu. Fizjoterapeuci w Instytucie Fizjoestetica dysponują zaawansowanymi technologiami( m. in. INDIBA DEEP CARE) i metodami terapii manualnej, które mogą być potrzebne do pracy z trudniejszymi bliznami i zrostami. Profesjonalne wsparcie pozwala na monitorowanie postępów i dostosowywanie terapii do potrzeb pacjenta.