Wiele osób ich doświadcza, ale niewiele o tym wie. Napięciowe bóle głowy, bo o nich tu mowa potrafią być utrapieniem niejednej osoby. Czym właściwie są, co może im towarzyszyć oraz jak sobie z nimi radzić?
Przyczyny
Napięciowe bóle głowy (NBG) najczęściej są wynikiem zwiększonego napięcia tkanek w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, a także tkanek w okolicy głowy. Czynnikami, które mogą wywołać taki stan są m.in. stres i tzw. „chowanie się w ramionach”, przeciążenia odcinka szyjnego, np. długotrwałą pracą przy komputerze w nieprawidłowej pozycji, osłabienie mięśni głębokich szyi. Bóle głowy o charakterze napięciowym mogą być również wynikiem zaburzeń snu, zmniejszonej podaży płynów, predyspozycje rodzinne również mogą mieć znaczenie. Co ciekawe do napięciowych bóli głowy może przyczyniać się także nieprawidłowe oddychanie! W jaki sposób? Zaburzenie oddechu przeponowego zwiększa pracę dodatkowych mięśni oddechowych zlokalizowanych właśnie w obrębie szyi i górnego odcinka piersiowego kręgosłupa, co przyczynia się do wzrostu ich napięcia.
Objawy
Do najczęstszych objawów mogących świadczyć o napięciowych bólach głowy należą:
- ból z tyłu głowy (potylica) promieniujący do czubka głowy
- uczucie napięcia i sztywności karku
- uczucie ściskającej czapki/opaski
Czasem może pojawiać się zwiększona wrażliwość na światło, czy dźwięki. Zwykle nie występują nudności i wymioty, ani nasilenie dolegliwości w trakcie aktywności fizycznej, co odróżnia NBG od migreny. Ataki bólu mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni.
Co zrobić kiedy ból wystąpi?
W miarę możliwości odpocząć. Najlepiej w cichym i zaciemnionym miejscu. Warto również spokojnie i głęboko pooddychać co skutecznie rozluźnia ciało i wpływa na jego „odstresowanie”. Delikatny masaż okolicy karku i ramion również może przynieść ulgę. Świetnie sprawdzi się również olejek CBD. Doraźnie można zastosować lek przeciwbólowy.
A profilaktyka?
Bóle napięciowe mają tendencję do nawracania, warto więc zadbać o zmianę codziennych nawyków: prawidłową higienę snu, odpowiednie nawodnienie organizmu, czy wdrożenie umiarkowanej aktywność fizyczną. Należy również wyeliminować nadmierne napięcie mięśni będące głównym sprawcą bólu. Można to osiągnąć poprzez terapia manualną odcinka szyjnego kręgosłupa, masaż głęboki napiętych tkanek, a także odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Z powodzeniem stosowane są również techniki z zakresu pinopresury.